دفتر ارتباط با صنعت
۱۴۰۰/۲/۲
اهداف و ماموريت ها

در سند چشم‌انداز 1404 بر توسعه دانش‌بنيان كشور با بكارگيري بهينه ظرفيت هاي علمي، فناوري و نوآوري و نيز تعامل سازنده بين تمام نهادهاي حاضر در حوزه‌هاي علوم پايه، علوم ارزشي و معرفتي، علوم كاربردي و فناوري با جامعه خردورز و فضيلت‌ مدار تاكيد شده است.

يك نگاه اجمالي در سوابق اكثر دانشگاه‌هاي كشور نشان مي دهد، عموما اين مراكز ماموريت‌ها و اهداف عمومي و يكساني را دنبال كرده اند و كمتر به دنبال برنامه‌ريزي ماموريت‌گرا بوده اند. ماموريت‌گرايي در برنامه‌ريزي‌هاي آموزشي و پژوهشي موجب مي‌شود تا دانشگاه‌ها با تمركز بر امكانات و منابع تخصصي خود، نيازها و انتظارات صنعت و جامعه به نحو احسن شناسايي كنند و به دنبال آن تحقيقات خود را هدفمند و مساله محور، و آموزش ها را به صورت مهارت گرا دنبال كنند.

يكي از موانع اصلي عدم توسعه ارتباطات بين دانشگاه ها با صنعت و جامعه، عدم ارائه مناسب پتانسيل ها و توانمندي‌هاي علمي- تحقيقاتي و اجرايي دانشگاه ها به بخشهاي مختلف صنعت و جامعه است. لذا دانشگاه‌ مي بايست دانش و توانمندي تخصصي خود را در زمينه هاي مختلف، مستندسازي نموده و با روش‌هاي مناسب به گروههاي هدف اطلاع‌رساني و ارائه نمايد. بايد به اين نكته توجه دوچندان نمود كه دانش و فناوري نيز همانند ساير كالاها بايد با روش‌هاي مناسب به بازار عرضه شود تا توجه متقاضيان خاص خود را به نحو مطلوب جلب كند. عدم برقراري ارتباط، قطعا دليل بي نيازي اين دو نهاد از همديگر نيست.      

در اين راستا  در اكثر دانشگاه ها مراكزي با عنوان دفتر ارتباط با صنعت تاسيس شده است كه ماموريت اصلي آن فراهم سازي بستري مناسب براي ارتباط بين دانشگاه با صنعت و جامعه است. در بسياري از موارد عدم شناخت اولويت هاي صنعت و جامعه در حوزه آموزش و پژوهش موجب شده است كه آموزش هاي دانشگاهي به سمتي حركت كنند كه نيازهاي صنعت و جامعه را در بر نداشته و به دنبال آن دانشجوياني تربيت مي شوند كه با معظلات صنعت و جامعه بيگانه هستند و از «علم نافع» كه مكررا در بيانات رهبر معظم انقلاب به آن اشاره مي شود، برخوردار نخواهند شد. 

دانشگاه علوم پزشكي شهركرد پس از چندين سال كسب مقام برتر در حوزه پژوهش و دستيابي به اهداف دانشگاههاي نسل دوم، بر آن شد كه با ايجاد دفتر ارتباط با صنعت در معاونت تحقيقات و فناوري دانشگاه، گامي هدفمند و مقتدرانه براي حركت به سوي دانشگاههاي نسل سوم و نسل چهارم بردارد. قطعا دستيابي به اين اهداف در سايه تعاملات سازنده دانشگاه با صنعت و جامعه و انجام تحقيقات مساله محور و ارائه آموزش هاي مهارت محور محقق خواهد شد. از سوي ديگر تعاملات دوطرفه و سازنده اعضاي هيات علمي و متخصصين دانشگاه با صنعت و ساير اركان جامعه، منجر به توسعه همه جانبه حوزه هاي دانش، پژوهش كاربردي و فناوري و حل مشكلات جامعه بويژه در شرايط تحريم ظالمانه فعلي خواهد شد.

تاریخ به روز رسانی:
1399/03/23
تعداد بازدید:
674
تاریخ بروز رسانی 1400/02/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal